Fitmummy® posztnatális tréning 

A fitmummy® posztnatális tréning egy gerincspecialista gyógytornász által kidolgozott komplex regenerációs program, mely a szülés utáni rehabilitációt célozza meg. A program hazai és nemzetközi kutatásokra épül.

Egyedülálló módszer, mert nem csupán a has és tájékának regenerációjára, a szétnyílt hasizom (rectus diastasis) kezelésére fókuszál, hanem a mozgásrendszert egységként kezelve, a tréningprogram egymásra épülő lépcsőiben a gerinc stabilitását biztosító izomfűző újraépítésével, illetve a funkcionális alapmozgások (újra)tanításával is foglalkozik. Ennek a komplexitásnak köszönhetően az anyukák könnyebben tudnak visszatérni az aktív élethez és a sporthoz.

Szülést követően a legjellemzőbb problémák a következőek: 

  • az egyenes hasizom két izomhasának eltávolodása (rectus diastasis)
  • inkontinencia
  • hólyag- és méhsüllyedés 
  • derékfájás 



A fitmummy® posztnatális tréning ezen problémák megoldásával foglalkozik. A tréning alapelve az idegrendszer és a mozgásrendszer kapcsolatának (neuromuszkuláris kontroll) helyreállítása, ezért érdemes a szülést követően minél korábban elkezdeni a tréningprogramot.


A program három lépcsőből áll:


Lokális regeneráció

Hasizmok aktiválása /  Medencefenék-tréning / Normál légzésminta (újra)tanítása  / Tartásjavítás 

Core-stabilizáció

Hasfal regenerációja / Stabilizációs gyakorlatok /
A derekat körülvevő izmok aktiválása

Funkcionális mozgásminták (újra)tanulása

Teljes testre kiterjedő funkcionális gyakorlatok

Mikor érdemes elkezdeni a tréninget?

A programot érdemes már a szülést követő napon elkezdeni a gyermekágyi időszakban, de természetesen később is megkezdhető a tréning, akár hónapokkal, évekkel a szülést követően, hiszen a várandóssággal/szüléssel összefüggésben később is fennállhatnak problémák, mint például a derékfájdalom. A szülés módja nem számít a tréning szempontjából, a természetes úton és a császárral szült anyukáknak is segítséget nyújt a mozgásprogram. Alapvető különbség, hogy a császármetszés hegével speciálisan kell foglalkozni, míg a természetes szülés után nagyobb figyelmet kell fordítani a gátizmok rehabilitációjára. 






Mik a mozgásprogram fő feladatai?

Teljeskörű mozgásszervi állapotfelmérés:
Manuálterapeutaként komplexen vizsgálom az egész testet, mely magában foglalja az alapos anamnézis felvételt, megtekintést, tapintást, aktív és passzív mozgástartomány vizsgálatokat, speciás tesztek elvégzését, szegmentális (két szomszédos csigolya egymáshoz képest való elmozdulási képességét) mozgásvizsgálatot
A program első lépcsőjében a helyi "károkat" csökkentjük, rehabilitáljuk. A gátizomtréning elengedhetetlen, bármilyen módón is szült az anyuka, ugyanis a medencefenék a várandósság során folyamatosan tartotta a baba súlyát, ezzel megnyújtva a szöveteket. A természetes szülés során ezeknek az izmoknak/szöveteknek  tovább fokozódott a megnyúlása. A medencefenék diszfunkcióinak (inkontinencia, csökkent izomtónus, nem megfelelő koordináció) helyreállítása a szülés másnapján megkezdődhet.
A hasizmok aktiválása szintés a szülés másnapján megkezdető. A derék körüli izmok funkciójának helyreállítása kiemelkedő fontossággal bír a gerinc stabilitása miatt. Az izmok megváltozott működése kihatással van az egész testre, csökkent izomerő, ideg-izom kontroll hiányában derékfájdalom alakulhat ki egyéb más diszfunkciók mellett. A szétnyílt hasizmok rehabilitációját is magában foglalja a program ezen része.
A légzésminta helyreállítása is a program elején elkezdhető. A várandósság miatt az anyukának megváltozott a légzése, főleg a mellkas felső részét használta az utolsó 3-4 hónapban. Ahhoz, hogy ezt visszaállítsuk a normál légzésmintává, speciális légzőtorna válhat szükségessé. A légzésminta rendezésének mentális hatásai is vannak, ezért kiemelkedő fontosságú pontja a tréningnek. A várandósság alatt megváltozik a tartás, mely visszafordítható átalakulásokat okoz a mozgató szervrendszerben. Ennek a helyreállítása alapvető kell hogy legyen a komolyabb gyakorlatok tanítása előtt. 
Szükség esetén manuálterápiás kezelés válhat indokolttá, mely a mozgató szervrendszer visszafordítható diszfunkcióira ad megoldást. Erről bővebben a "Manuálterápia" fül alatt olvashat. 
Fokozatosan vezetjük be a core-stabilizációs gyakorlatokat. Célja a gerinc stabilitásának növelése, a hasfal regenerációja. Ebben a fázisban már többféle eszközt, változatosabb gyakorlatokat alkalmazunk, hogy minél több irányból terheljük az izmokat/szöveteket és az idegrendszert.
A funkcionális mozgásminták újratanulása a harmadik lépcső feladata. Itt a teljes testet igénybe vevő gyakorlatokat állítunk össze személyre szabottan, figyelembe véve az anyuka életvitelét és azt, hogy milyen sporthoz szeretne majd visszatérni. A gyakorlatok a mindennapi mozgásunkban is fellelhető mozdulatokból állnak.

Mennyi időt vesz igénybe a tréningprogram?


Első és második lépcső

Az állapotfelmérő vizsgálat elengedhetetlen, ezt követően az első alkalmak egyéni foglalkozás keretein belül történnek, hogy minél alaposabban tudjuk korrigálni a diszfunkciókat.

Harmadik lépcső

A harmadik lépcső elemeit már kiscsoportban is lehet folytatni, de egyéni foglalkozásra is van lehetőség. Manuálterápia indokolt lehet, ez egyéni foglalkozás keretein belül valósul meg.

A három lépcső teljesítése függ az anyuka várandósság előtti és alatti aktivitásától és számos egyéb tényezőtől, ezért nincs konkrét időtartam meghatározva az egyes lépcsőkhöz. Függ attól, hogy mennyi idő alatt sikerül elsajátítani a feladatokat. Az egyéni és csoportos óráktól függetlenül az anyukának hetente többször kell végeznie a megbeszélt egyénre szabott gyakorlatokat a mielőbbi felépülés és a funkció teljeskörű visszanyerése érdekében. A teljes tréning kifutási ideje 2-5 hónap.​

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani.